Source: NCDA&CS, 11/18/21
Breeding
Gilt =
Grand champion shown by Floyd
Davis of Richlands (Onslow County) =
Reserve grand champion shown by Allison
Stoner of Taneytown, Md. Junior
Breeding Gilt =
Supreme champion shown by Gray Palmer of Hurdle Mills
(Person/Orange counties) =
Reserve supreme champion shown by Hannah Cooper of Hertford
(Perquimans) Junior
Market Barrow =
Grand champion shown by Hannah Cooper of Hertford
(Perquimans) =
Reserve grand champion shown by Mackenzie Cox of Richlands
(Onslow) =
Third overall and grand champion Got to be NC shown by Grace Grasty
of Hurdle Mills (Person/Orange) =
Reserve grand champion Got to be NC shown by Riley Balance of
Wilson (Wilson) Youth Dairy Goats – Lamancha =
Grand champion and reserve grand champion shown by Annah Kirby of
Semora (Caswell) Youth Dairy Goats – Nubian =
Grand champion and reserve grand champion shown by Madison Seitz
of Monroe (Union) Youth Dairy Goats – Oberhasli =
Grand champion and reserve grand champion shown by Crest High
School FFA of Shelby (Cleveland) Youth Dairy Goats – Recorded Grades =
Grand champion and reserve grand champion shown by Annah Kirby of
Semora (Caswell) Youth Dairy Goats – Saanen =
Grand champion and reserve grand champion shown by Ashton Seitz of
Monroe (Union) Youth Dairy Goats – Toggenburg =
Grand champion and reserve grand champion shown by Rachel Brown of
Zebulon (Wake) Youth Dairy Goats – Nigerian Dwarf =
Grand champion shown by Rachel Brown of Zebulon
(Wake) =
Reserve grand champion shown by Ruth Ann Murray of Lucama
(Wilson) Youth Dairy Goats – Champions =
Best udder in show and best doe in show shown by Madison
Seitz of Monroe (Union) Junior
Market Meat Goats =
Grand champion shown by Scarlett Denning of Newton Grove
(Sampson) =
Reserve grand champion shown by Katelyn Hewitt of Reidsville
(Rockingham) =
Third overall shown by Zadock Jennings of Kenly (Johnston) =
Grand champion Got to be NC shown by Laura Jessup of Ramseur
(Randolph) Junior
Commercial Doe Meat Goats =
Grand champion and reserve grand champion shown by Katelyn Hewitt
of Reidsville (Rockingham) =
Champion Got to be NC shown by Abby Gaskins of Greenville
(Pitt) =
Reserve champion Got to be NC shown by Scarlett Denning of Newton
Grove (Sampson) Youth Market
Turkey =
Champion shown by Clair Keeter of Enfield (Halifax) =
Reserve champion shown by Hattie Jo Powell of Four Oaks
(Johnston)
|